Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μ. 86-76: Ματ με πύργο Παπαγιάννη (pics)

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι της καριέρα του και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου με 86-76 για να βρεθούν και οι δύο ομάδες πλέον στο 11-20. Ο σέντερ των "πράσινων" δεν έχασε σουτ (7/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες) και είχε δίπλα του κι έναν αποτελεσματικό Πάρις Λι, ο οποίος άφησε... διπλός το ΟΑΚΑ με 10 πόντους και 11 ασίστ!

Η υπεροχή ήταν στην πλευρά των «πράσινων», οι οποίοι όμως παρά την εξαιρετική παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη με 11 πόντους στα οχτώ πρώτα λεπτά δεν μπορούσαν να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα. Το πρώτο επτάλεπτο της αναμέτρησης το… χρώμα φανέλας στη θέση του οδηγού άλλαξε έξι φορές Και οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο +5 κάποια στιγμή στην πρώτη περίοδο με τους Γερμανούς να φτάνουν και στο +6 με ένα buzzer beater τρίποντο του Ζίπσερ.

Η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική στη δεύτερη περίοδο. Ο Χρήστος Σερέλης είδε την ομάδα του να κάνει μια πολύ αποτελεσματική προσπάθεια στην άμυνα για να φτάσει στο +10 (43-33, 17’) βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από πολλούς παίκτες όπως ο Γκριγκόνις, ο Λι, ο Γουίλιαμς, τα αδέλφια Καλαϊτζάκη, τον Λευτέρη Μαντζούκα. Όλα αυτά κάνοντας μόλις τρία λάθη στα πρώτα σχεδόν 19’ της αναμέτρησης. Η Μπάγερν δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια, προσπάθησε, έβαλε δύσκολα σουτ και πλησίασε στους δύο (45-43), λίγο πριν το Πάρις Λι υπογράφει το 48-43 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια όπως ακριβώς ήθελε και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ματ Τόμας έφτασε ως το +13 (56-43, 22’15’’) και συνέχισε με ένα ακόμη τρίποντο και ένα «γκολ φάουλ» για το 64-50 (26’45’’) με τον Παπαγιάννη να συνεχίζει στη δική του βραδιά για το +16 (66-50, 27’45’’) και τον Λι να γράφει το 69-50 (29'), έχοντας φτάσει ήδη στις 10 ασίστ! Ήταν και από τις ελάχιστες βραδιές που οι "πράσινοι" είχαν να επιδείξουν περισσότερες ασίστ και λιγότερα λάθη από τον αντίπαλό του στη σεζόν!

Οι Βαυαροί επιχείρησαν να επιστρέψουν στην τέταρτη περίοδο και γρήγορα μείωσαν στους επτά με το τέταρτο τρίποντο του Ομπστ (74-67, 34'45''). Ο Παπαγιάννης έφτασε σε double double με το 10ο ριμπάουντ, έφτασε και τα 8/8 εντός πεδιάς στο παιχνίδι, γράφοντας παράλληλα και το 80-67 (36'20'') με το τρίτο τρίποντό του στο παιχνίδι! Ο σέντερ των "πράσινων" συνέχισε για το 83-69 (37-40'') κάνοντας και ατομικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με 22 πόντους. Ο Πάρις Λι έφτασε και αυτός στο δικό του double double και ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη με 86-76.

*Στο γήπεδο ήταν και η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Παναθηναϊκού που κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας την Κυριακή (26/3) με το 66-61 επί της Ελευθερίας Μοσχάτου στον τελικό της διοργάνωσης.

*H συνέχεια: Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό (31/3) και η Μπάγερν Μονάχου υποδέχεται τη Μονακό (31/3)

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54,86-76

On fire: Γιώργος Παπαγιάννης

Η μεγαλύτερη διαφορά: +19 (69-50, 29’) για τον Παναθηναϊκό, +6 (21-27, 10’) για την Μπάγερν Μονάχου

Ξεχώρισαν: Παπαγιάννης, Λι, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Τόμας από τον Παναθηναϊκό, Βάιλερ Μπαμπ, Ομπστ, Τσίταμ από την Μπάγερν Μονάχου.

Διαιτητές: Χορντόβ, Περούγκα, Πετέκ