Ερ. Αστέρας-Βαλένθια 92-73: Έκοψαν τα όνειρα των νυχτερίδων για playoffs οι ερυθρόλευκοι

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 92-73, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 14-17.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και πήρε προβάδισμα με έξι πόντους στο 5' λεπτό (17-11). Η Βαλένθια με ένα επί μέρους σκορ 10-3 στα επόμενα πέντε λεπτά, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Αν και οι "νυχτερίδες" είχαν προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Η σερβική ομάδα είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-62). Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βαλένθια με 92-73.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Πετρούσεβ και Ντόμπριτς με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισε ο Ραντεμπό με 14 πόντους, με τους Χάρπερ και Τζόουνς να έχουν από 12 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-41, 69-62, 92-73