Μπαρτσελόνα-Άλμπα 72-56: Επίσημα στα playoffs της Euroleague με πλεονέκτημα έδρας οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Άλμπα Βερολίνου με 72-56 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-10, ενώ η γερμανική ομάδα έπεσε στο 9-23.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπαρτσελόνα να έχει προβάδισμα τριών πόντων στο 7' λεπτό (17-14), αλλά η Άλμπα Βερολίνου ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Η γερμανική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με δύο δίποντα του Λαπροβίτολα, οι μπλαουγκράνα είχαν προβάδισμα ενός πόντους στο 19' λεπτό (34-33). Ο Ντελόου των "κίτρινων-μπλε" με buzzer beater, έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, η προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (35-34).

Το σκορ ήταν σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (16-7), με την καταλανική ομάδα να έχει το πάνω χέρι και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-42). Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, νίκησε εντός έδρας την Άλμπα Βερολίνου με 72-56.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σάνλι, Μίροτιτς και Κάλινιτς με 12, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισε ο Γουέτζελ με εννέα πόντους, με τους Λάμερς και Ολίντε να βάζουν από επτά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-21, 34-35, 50-42, 72-56