Ζαλγκίρις-Μακάμπι Τ.Α. 68-67: Οι Λιθουανοί πήραν την νίκη, οι Ισραηλινοί πήραν την πρόκριση

Μέσα στην κατάμεστο γήπεδο Zalgirio Arena, η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 68-67 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-15, ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 19-14. Παρά την ήττα, η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας πήρε την πρόκριση για τα playoffs της Euroleague.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-17). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 15' λεπτό (38-33), αλλά η Ζαλγκίρις Κάουνας ήταν ανταγωνιστική και κράτησε χαμηλά την διαφορά. Η "ομάδα του λαού" προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι "πράσινοι" έκαναν την ανατροπή τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 14-7, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-52). Το ματς έγινε μεγάλο ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, κυρίως στα τελευταία λεπτά, με την Ζαλγκίρις Κάουνας να είναι πιο αποτελεσματική και για αυτό νίκησε εντός έδρας με 68-67.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Σμιτς και Τέιλορ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν (3ρ. και 10 ασίστ) και Μάρτιν (3ρ. και 1 ασίστ) με 12 πόντους, ενώ οι Λορέντζο Μπράουν και Τζος Νέμπο είχαν από έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  17-17, 42-45, 56-52, 68-67