Φενέρμπαχτσε – Εφές 103-86: Εκτός Play Off και μαθηματικά οι πρωταθλητές Ευρώπης

Το περασμένο καλοκαίρι ο Εργκίν Αταμάν έκανε όνειρα για three peat, όμως η σεζόν εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τους πρωταθλητές Ευρώπης, με την ήττα από την συμπολίτισσα Φενέρμπαχτσε με 103-86 να τους αφήνει και μαθηματικά εκτός Play Off της Euroleague, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της regular season.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το 7’ (15-15), με την Φενέρ, όμως, να κρατά τα καλύτερα για το φινάλε του δεκαλέπτου, με τους Ντόρσεϊ και Πιερ με δύο τρίποντα να γράφουν το 21-15 και τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-17. Τζεκίρι και Γκούντουριτς έφεραν το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη στο +10 (34-24), ο Εμπαγιέ μείωσε σε 46-40, με τον Χέιζ -Ντέιβις να διαμορφώνει το 48-40 του ημιχρόνου.

Η Εφές βρισκόταν ένα 20λεπτο μακριά από τον… αποκλεισμό και αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι Λάρκιν και Μίτσιτς την έφεραν στο καλάθι (54-52). Πιέρ και Χέιζ – Ντέιβις έδωσαν και πάλι… αέρα επτά πόντων στους γηπεδούχους (63-56), Κλάιμπερν και Μίτσιτς έφεραν εκ νέου το ματς στο καλάθι (63-61), όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (72-64).  Ακόμα ένα καλάθι του καθοριστικού Πιερ έδωσε εκ νέου διψήφιο προβάδισμα στην Φενέρ (74-64), όμως η Εφές δεν είχε… τελειώσει και με τους Λάρκιν και Μπράιαντ, μείωσε σε 81-77 στο 33’. Το τρίποντο του Μπράιαντ για το 87-82 στο 38’ αποδείχθηκε ο… επιθανάτιος ρόγχος των πρωταθλητών Ευρώπης, καθώς η Φενέρ απάντησε με ένα 10-1 για το 97-83. Μάλιστα, δεν έλειψε η ένταση στο φινάλε, καθώς 1'' πριν το τέλος, υπήρξε ένταση μεταξύ του Γουίλ Κλάιμπερν και του πάγκου της Φενέρ.  Έτσι, το τελικό 103-86 φέρνει την Φενέρμπαχτσε στο 19-14 και μία ανάσα από την πρόκριση στα Play Offs, το κυριότερο, όμως, την Αναντολού Εφές στο 16-17 και μαθηματικά εκτός οκτάδας, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της regular season.

Εξαιρετικός ο Χέιζ Ντέιβις με 26 πόντους, με τους Πιερ και Ντόρσεϊ να έχουν από 17 έκαστος και τον Καλάθη 14.

Για την Εφές, 21 πόντους είχε ο Κλάιμπερν, 16 ο Μίτσιτς και 13 ο Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-40, 72-64, 103-86