Βαλένθια-Βίρτους 79-68: Σαρωτικές στην τέταρτη περίοδο οι νυχτερίδες

Η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 79-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-18, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 13-20.

Αν και η Βαλένθια πήρε προβάδισμα με έξι πόντους σε δύο περιπτώσεις, η Βίρτους με ένα επί μέρους σκορ 15-7, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βαλένθια με ένα επί μέρους σκορ 11-6, να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Αν και η ιταλική ομάδα είχε προβάδισμα για ένα πόντο στο 25' λεπτό (47-46), οι "νυχτερίδες" είχαν τον πρώτο λόγο, έπαιξαν πιο αποτελεσματικά και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-57). Η Βαλένθια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-11 και κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 79-68.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Έβανς και Αλεξάντερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Ογιελέγιε και Τζάιτεχ με 21 και 10 ποντους.

Δεκάλεπτα: 17-19, 40-38, 58-57, 79-68