Μονακό-Παρτιζάν 84-88: Απόδρασαν από το Πριγκιπάτο οι ασπρόμαυροι

Η Παρτιζάν νίκησε εκτός έδρας την Μονακό με 88-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-14, ενώ η ομάδα του Πριγκιπάτου έπεσε στο 21-12. Οι δύο ομάδες έχουν προκριθεί ήδη στα playoffs της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι ακόμα και να νικήσουν στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων της Euroleague, δεν θα μπορούν να προσπεράσουν τον Ολυμπιακό, όπως και η σερβική ομάδα.

Πολύ δυναμικά άρχισε η Μονακό, η οποία πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους σε δύο περιπτώσεις. Η Παρτιζάν μείωσε την διαφορά στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Πριγκιπάτου να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Οι "ασπρόμαυροι¨" ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Παρότι η ομάδα του Πριγκιπάτου μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η σερβική ομάδα βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-56). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκαν σε τρεις περιπτώσεις, ενώ είχαν για ένα πόντο προβάδισμα στο 36' λεπτό (80-79). H Παρτιζάν ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 9-4, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Μονακό με 88-84.

Από την Παρτιζάν διακρίθηκαν οι Λεντέι και Αβράμοβιτς με 22 πόντους έκαστος, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε έξι πόντους και τρία ριμπάουντ σε 18:04 λεπτά. Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Οκόμπο και Ντιαλό με 23 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88