Ερ. Αστέρας-Μπούντουσνοστ 93-55: Άνετα έκαναν το 1-0 οι ερυθρόλευκοι στα ημιτελικά της ABA Liga

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εντός έδρας την Μπούντουσνοστ με 93-55 και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Αδριατικής λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν σαρωτικός στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-16). Οι ερυθρόλευκοι κράτησαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-33).

Η σερβική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-43). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπούντουσνοστ με 93-55, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Αδριατικής λίγκας.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Πετρούσεβ και Μπεντίλ με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισε ο Γκριν με 13 πόντους, με τους Ο' Μπράιεν και Άτιτς να βάζουν από εννέα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 30-16, 51-33, 73-43, 93-55