Μπούντουσνοστ-Ερ. Αστέρας 56-97: Οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε εκτός έδρας την Μπούντουσνοστ με 97-56, κάνοντας το 2-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς της Αδριατικής λίγκας για 8η σερί χρονιά.

Η Μπούντουσνοστ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παρά το γεγονός ότι ο Ερυθρός Αστέρας ήταν ανταγωνιστικός, ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-25). Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 23-8, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-34).

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 29-11, προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-45). Ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπούντουσνοστ με 97-56.

Από τον Ερυθρό Αστέρα διακρίθηκαν οι Μίτροβιτς και Πετρούσεβ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούντουσνοστ ξεχώρισε ο Ο' Μπράιεν με εννέα πόντους, με τους Ντρόμπνιακ και Καμπά να βάζουν από οχτώ πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-25, 34-48, 45-77, 56-97