ABA Liga: Άνετη νίκη για Μόρναρ, η Ιγκοκέα «λύγισε» την Παρτιζάν στην παράταση

Οι Μόρναρ Μπαρ και η Ιγκοκέα νίκησαν τις Μέγκα Μπέμαξ και Παρτιζάν αντίστοιχα για τους αγώνες της Αδριατικής λίγκας το Σάββατο (31/10).

Αναλυτικά:

Μόρναρ Μπαρ-Μέγκα Μπεξ: 80-73

Η Μέγκα Μπεξ  προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 28-25, αλλά η Μόρναρ Μπαρ πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 44-43.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστα στο τέλος της τρίτης περιόδου με 59-51. Η Μόρναρ Μπαρ νίκησε την Μέγκα Μπεξ με 80-73  και ανέβασε το ρεκόρ της 1-3 και την 6η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-2 και την 4η θέση.

Από την Μόρναρ Μπαρ ξεχώρισαν οι Πετρούσεφ και Σιμόνοβιτς με 29 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μέγκα Μπέμαξ διακρίθηκαν οι Γκράμπιελ και Γουάιτχεντ με 24 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 25-28, 44-43, 59-51, 80-73

Ιγκοκέα-Παρτιζάν: 90-84

Η Ιγκοκέα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της κανονικής περιόδου (79-79) και χρειάστηκαν την παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους. Στην παράταση η Ιγκοκέα ¨λύγισε" την Παρτιζάν, με ένα επί μέρους 11-5 και νίκησε την Παρτιζάν με 90-84.

Από την Ιγκοκέα διακρίθηκαν οι Κάρμιχαελ και Κλέμονς με 25 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Παρτιζάν ξεχώρισαν οι Ζάγκορατς και Γκόρντιτς με 17 και 14 πόντους.

Περίοδοι:  26-21, 45-43, 59-55, 79-79 (τέλος της κανονικής περιόδου), 90-84 (τέλος της παράτασης)