Πριμόρσκα-Ερυθρός Αστέρας 72-84: "Διπλό" στο Κόπερ και παραμένουν αήττητοι οι "ερυθρόλευκοι" (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Κόπερ Πριμόρσκα με 72-84, κάνοντας το 6/6 στην φετινή σεζόν της Αδριατικής λίγκας, με τους γηπεδούχους να μετρούν έξι ήττες σε ισάριθμα ματς.

Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-14). Η Κόπερ Πριμόρσκα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην δεύτερη περίοδο, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-28).

Οι γηπεδούχοι συνεχώς μείωναν την διαφορά και ο Ερυθρός Αστέρας είχε προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι υπό τις οδηγίες του κόουτς Σάσα Ομπράντοβιτς, διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας την Πριμόρσκα με σκορ 72-84.

Από την Κόπερ Πριμόρσκα διακρίθηκαν οι Μακούρα και Ντούρνικ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισαν οι Ρότσεστι και Ντόμπριτς με 16 πόντους έκαστος,

Περίοδοι: 14-28, 38-49, 60-66, 72-84