Γκραν Κανάρια-Τουρκ Τέλεκομ 71-67: Οι Ισπανοί επιστρέφουν στην Euroleague την νέα σεζόν

Η Γκραν Κανάρια νίκησε την Τουρκ Τέλεκομ στον τελικό με 71-67 και κατέκτησε τον τίτλο του Eurocup της φετινής σεζόν, ενώ εξασφάλισε και θέση για την Euroleague της σεζόν 2023-2024.

Η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε πολύ αποφασισμένη και είχε τον πρώτο λόγο, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-23). Η ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-10, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (50-33).

Η Τουρκ Τέλεκομ βρήκε απαντήσεις και επέστρεψε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 22-11. Οι "νησιώτες" βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-55). Η τουρκική ομάδα μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους στο 32' λεπτό (64-62) και το ματς έγινε ντέρμπι. Η διαφορά των δύο ομάδων έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με την Γκραν Κανάρια να κερδίζει την Τουρκ Τέλεκομ με 71-67 και κατέκτησε τον τίτλο του Eurocup, αλλά κέρδισε και την θέση για την Euroleague της σεζόν 2023-2024

Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Σούρνα και Σλότερ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Τουρκ Τέλεκομ ξεχώρισαν οι Μπουτέιγ (3ρ. και 1 ασίστ) και Τζόουνς (11ρ.) με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 29-23, 50-33, 61-55, 71-67