Προμηθέας-Μπουρσασπόρ 75-100: Με βαριά ήττα αποχαιρέτησε το Eurocup

Η Μπουρσασπόρ έκανε ένα σπουδαίο "διπλό" στην έδρα του Προμηθέα, νικώντας την Ελληνική ομάδα με 100-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-7, με την Πατρινή ομάδα να πέφτει στο 2-8.

Η Μπουρσασπόρ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και βρέθηκε με έντεκα πόντους προβάδισμα στο 7' (19-8), με τους γηπεδούχους να μειώνουν και να υπολείπονται με τέσσερις πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-21).

Αν και ο Προμηθέας έφερε το ματς στα ίσα σε δύο περιπτώσεις στο 13' (28-28) και στο 14' (30-30), οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 23-14 απέκτησαν προβάδισμα 13 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (48-35).

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ξέφυγε σε διψήφια επίπεδα, αν και ο Προμηθέας μείωσε στους εννιά πόντους (50-41). Η Μπουρσασπόρ με ένα επί μέρους σκορ 21-11 στα τελευταία τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου , είχε προβάδισμα 21 πόντων στο 30' (77-56).

Ο Προμηθέας έκανε προσπάθεια να μειώσει την διαφορά, αλλά η Μπουρσασπόρ έβρισκε απαντήσεις και τελικώς νίκησε με 100-75.

Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Μίλερ και Λούντζης με 16 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπουρσασπόρ διακρίθηκαν οι Καντζί και Πέτερς με 26 και 25 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 21-25, 35-48, 56-77, 75-100

Διαιτητές: Ζαμόισκι, Λαυριναβίτσιους, Γιούρας

On Fire: Ο Καντζί με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-100 (+27) πόντους διαφορά

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά:  Τα 12 λάθη του Προμηθέα, με την Μπουρσασπόρ να έχει έξι λάθη.