Μονακό-Ούνικς 89-87: Δια πυρός και σιδήρου η ομάδα του Πριγκιπάτου έκανε το 1-0

Με τον Πρίγκιπα Αλβέρτο στις εξέδρες, η Μονακό δια πυρός και σιδήρου επικράτησε της Ούνικς Καζάν που κοουτσάρει ο Δημήτρης Πρίφτης, με 89-87 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών του EuroCup.

Η Μονακό ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-18).  Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και την Ούνικς να παίζει πιο αποτελεσματικά και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα από το Καζάν προηγήθηκε ακόμη και με δέκα πόντους (55-45, 25'), η Μονακό βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, είχε προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-64). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και το σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Μονακό να επικρατεί με 89-87 και να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών του EuroCup.

Από την Μονακό ξεχώρισαν οι Γκρέι και Λεσόρτ με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Κλιμένκο και Θίοντορ με 22 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 23-18, 42-44, 65-64, 89-87