Ούνικς - Μονακό 83-86: Πήραν την ματσάρα και το τρόπαιο οι Μονεγάσκοι

Σε ένα ματς, διαφήμιση του μπάσκετ, η Μονακό κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ούνικς Καζάν με 86-83 και να κατακτήσει το τρόπαιο του EuroCup.

Η Ούνικς ξεκίνησε ελαφρώς καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (7-2, 2'), όμως η Μονακό απάντησε γρήγορα και λίγο αργότερα βρέθηκε εκείνη να προηγείται με 5 πόντους (14-19, 6'). Έκτοτε οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι, ωστόσο με ένα buzzer beater του Γουόλτερς στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου, οι Ρώσοι πήραν τα ηνία (26-24, 10'). Η ίδια εικόνα ακολούθησε και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο πλευρές να εναλλάσονται στο σκορ. Με μπροστάρη τον Γκρέι (μέτρησε 17 πόντους στο πρώτο μισό), οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά για έναν πόντο (47-48, 20').

Με καμία ομάδα από τις δύο να μην ξεφεύγει στο σκορ, το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και στο τρίτο μέρος (67-66, 30'). '). Όπως ήταν αναμενόμενο με βάση την εξέλιξη του αγώνα, το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος (73-79, 36'), όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα (79-79, 38'). Με το σκορ στο 81-81 ο Σμιθ ευστόχησε και έδωσε το προβάδισμα στους συμπαίκτες του, αφήνοντας 15 δευτερόλεπτα στην Μονακό για να εκδηλώσει επίθεση. Ο Ο'Μπριεν στη συνέχεια το πήρε πάνω του και με γκολ-φάουλ έκανε το 83-84. Στα εναπομέιναντα 10,5 δευτερόλεπτα, ο Σμιθ βιάστηκε να σουτάρει και αστόχησε σε τρίποντο. Έτσι οι Μονεγάσκοι πήγαν στην γραμμή των βολών και με τον Νάιτ να ευστοχεί με 2/2 βολές πήραν τη νίκη με 86-83.

Από τους νικητές διακρίθηκε ο Γκρέι με 25 πόντους, ενώ ο Ο'Μπράιεν σημείωσε 16 πόντους. Ποολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Νάιτ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την Ούνικς, ο Μπράουν μέτρησε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τέοντορ τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-48, 67-66, 83-86