Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: Ήττα στις λεπτομέρειες με «21αρα» του Ρογκαβόπουλου

Ο Προμηθέας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες εντός έδρας από την Γκραν Κανάρια με 85-81 και έπεσε στο 0-2, ενώ η Ισπανική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 1-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Προμηθέα να προηγείται στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο (25-25). Οι Πατρινοί ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους (40-37, 16'). Η Γκραν Κανάρια βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 12-4 πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με πέντε πόντου στο τέλος του ημιχρόνου (49-44).

Οι Πατρινοί ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Γκραν Κανάρια να προσπαθεί να κρατήσει τις ισορροπίες, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-66). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην τέταρτη περίοδο, με την Γκραν Κανάρια να νικάει τον Προμηθέα εκτός έδρας με 85-81.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85
On Fire: Ο Ρογκαβόπουλος του Προμηθέα με 21 πόντους και έξι ριμπάουντ
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 53-46 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για την Γκραν Κανάρια στο 22' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Έννις και Σούρνα με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Μάιλς με 21 και 14 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 45.8 του Προμηθέα στα δίποντα, με την Γκραν Κανάρια να έχει 54%.
Οι διαιτητές: Ρίζικ, Ντραγκόσεβιτς, Ράντζιτς