Μπουρζ-Προμηθέας 92-62: Βαριά ήττα για τους Πατρινούς στην Γαλλία

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη φετινή του ευρωπαική νίκη στην Γαλλία και ηττήθηκε από την Μπούρζ με 92-62, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 1-2, ενώ οι Πατρινοί να πέσουν στο 0-3.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπούρζ να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19). Η Γαλλική ομάδα συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους 25-17, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-36).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-49). Η Μπουρζ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Προμηθέα με 92-62

Δεκάλεπτα: 25-19, 50-36, 67-49, 92-62
On Fire: Ο Μίκα με 22 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 25:32 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 92-60 (Οι 32 πόντοι διαφοράς για την Μπουρζ στο 39' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Μπουρζ διακρίθηκαν οι Μίκα (11ρ.) και Σουλαιμόν με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ρέι (9ρ. και τρεις ασίστ) και Μάιλς με 14 και 11 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 14 λάθη του Προμηθέα, με την Μπουρζ να έχει τέσσερα λάθη
Διαιτητές: Κόρτες, Τσίτσι, Τσελίκ