Προμηθέας-Βίρτους 61-83: «Βραχυκύκλωσε» στην τρίτη περίοδο και αποκλείστηκε

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 83-61 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-7 (4η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 4-12 (10η θέση) και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης του EuroCup.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους Μπολόνια να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους σε δύο περιπτώσεις, οι πρωταθλητές Ιταλίας κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-30).

Οι "ασπρόμαυροι" πάτησαν το γκάζι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-14, προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-44).  Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε την διψήφια διαφορά της πόντων στην τέταρτη περιόδο και νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 83-61.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Κορντινιέρ και Γουίμς με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Γκράντ με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-21, 30-36, 44-68, 61-83

On Fire: Ο Κορντινιέρ της Βίρτους Μπολόνια με 22 πόντους, έξι ασίστ και δύο ριμπάουντ σε 30:43 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 78-47 (οι 31 πόντοι διαφοράς για την Βίρτους Μπολόνια στο 35' λεπτό).

Διαιτητές: Νέντοβιτς, Κολιένσιτς, Κοβάλσκι