Βενέτσια-Προμηθέας 81-57: Βαριά ήττα στην Ιταλία για τους Πατρινούς

Η Βενέτσια νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 81-57 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-9 (7η θέση), ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 4-13 (10η θέση).

Η Βενέτσια ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-11). Η Ιταλική ομάδα συνέχισε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας ρυθμό και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-28).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με 36 πόντους (66-30, 25' λεπτό), με τους Πατρινούς με ένα επί μέρους σκορ 17-1, να μειώνουν την διαφορά, με την Ιταλική ομάδα να προηγείται με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-47). Η Βενέτσια συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα με 81-57.

Από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Τονούτ και Σάντερς με 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Σίμπσον με 22 και εννέα πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-11, 49-28, 67-47, 81-57

On Fire: Ο Αγραβάνης του Προμηθέα με 22 πόντους, επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά:Οι 36 πόντοι διαφοράς για την Βενέτσια (66-30) στο 25' λεπτό.

Διαιτητές: Σάσα Πουκλ, Μάρκο Γιούρας, Κριστάπς Κονσταντίνοβς