Προμηθέας-Τσεντεβίτα Ολίμπια 67-88: Είπε αντίο στην Ευρώπη με ήττα

Ο Προμηθέας ηττήθηκε εντός έδρας από την Τσεντεβίτα Ολίμπια με 88-67 και έπεσε στο 4-14 (10η θέση), ενώ η Σλοβενική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-7 (3η θέση).

Η Τσεντεβίτα Ολίμπια ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-14). Η Σλοβενική ομάδα ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-31).

Η ομάδα από την βαλκανική χώρα συνέχισε δυναμικά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-51). H Τσεντεβίτα Ολίμπια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-16, νίκησε εκτός έδρας τον Προμηθέα με 88-67.

Από την Τσεντεβίτα Ολίμπια διακρίιθηκαν οι Πουλέν και Ραντοβανόβιτς με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Φέρελ να έχει 14 πόντους και τον Όγκουστ να έχει 13 πόντους. Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Αγραβάνης και Γκραντ με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-29, 31-48, 51-66, 67-88

On Fire: Ο Πουλέν της Τσεντεβίτα Ολίμπια με 19 πόντους. τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 26:16 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 80-57 (οι 23 πόντοι διαφοράς για την Τσεντεβίτα Ολίμπια στο 35' λεπτό).

Διαιτητές: Άννε Πάντερ, Τόμας Τραβίτσκι, Μαξίμε Μπουμπέρτ

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Σίμπσον (0/5 σουτ), Λάγιος 4, Βασιλείου, Μπαζίνας 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 5 (1), Γκραντ 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Πλώτας, Αγραβάνης 16 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντριτς 2, Βάλμπεργκ 3 (1)

ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ (Γκόλεματς): Όγκαστ 13 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/4 βολές), Χάμποτ 2, Μούλαλιτς, Πούλεν 19 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Φέρελ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μούριτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 15 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές), Έτζιμ 2, Ντούστσακ 3 (1), Σκούκα