Βαλένθια-Λεβαλουά 98-85: Οι νυχτερίδες προκρίθηκαν στα ημιτελικά του EuroCup

Η Βαλένθια νίκησε εντός έδρας την Λεβαλουά με 98-85 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuroCup, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Βίρτους Μπολόνια.

Υψηλό το σκορ στο παιχνίδι στην αρχή του αγώνα, με την Βαλένθια να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-26). Οι "νυχτερίδες" διατήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφιο αριθμό πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-46).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-68). Αν και η Λεβαλουά πίεσε στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά, η Βαλένθια διατήρησε την διαφορά της και νίκησε εντός έδρας με 98-85, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά του EuroCup της φετινής σεζόν.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Ριβέρο και Ντούμπλιεβιτς (13ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Λεβαλουά ξεχώρισαν οι Κάμινγκς (4ρ. και τρεις ασίστ) και Μακρέι (1ρ. και τρεις ασίστ) με 31 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-26, 56-46, 79-68, 98-85