Βαλένθια-Βίρτους 73-83: Οι «ασπρόμαυροι» προκρίθηκαν στον τελικό του EuroCup

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε εκτός έδρας την Βαλένθια με 83-73 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του EuroCup της φετινής σεζόν, εκεί που θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπουρσασπόρ.

Αν και η Βίρτους πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους (6-2, 2' λεπτό), η Βαλένθια με ένα επί μέρους σκορ 14-5, προηγήθηκε με πέντε ποντους (16-11, 5' λεπτό). Οι "ασπρόμαυροι" απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 16-3 και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-19). Η Ιταλική ομάδα συνέχισε να ανεβάζει το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και έχοντας το πάνω χέρι, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-38).

Η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-12, με τους "ασπρόμαυρους" να προηγούνται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι και να νικήσει εκτός έδρας την Βαλένθια με 83-73, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του EuroCup της φετινης σεζόν, εκεί που θα αντιμετωπίσει την τουρκική Μπουρσασπόρ.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Σενγκέλια και Μπελινέλι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ριβέρο και Λόπεθ-Αροστέγκι με 17 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-27, 38-50, 57-62, 73-83