Βίρτους-Μπουρσασπόρ 80-67: Τίτλος και εισιτήριο στην EuroLeague της νέας σεζόν για τους ασπρόμαυρους

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Μπουρσασπόρ στον τελικό με 80-67 και κατέκτησε τον τίτλο του EuroCup της φετινής σεζόν, αλλά και το εισιτήριο για την EuroLeague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Καταιγιστική η Βίρτους Μπολόνια από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12). Οι "ασπρόμαυροι" διατήρησαν την διαφορά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο σε διψήφια διαφορά πόντων και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνυο (41-31).

Αν και η Μπουρσασπόρ μείωσε στους επτά πόντους (50-43, 25' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Ιταλική ομάδα κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-45).  Η Βίρτους Μπολόνια διεύρυνε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπουρσασπόρ με 80-67.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Τεόντοσιτς με 21 πόντους, με τους Τζάιτεχ (10ρ. και μία ασίστ) και Γουίμς να έχουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Μπουρσασπόρ ξεχώρισαν οι Ντουντζίνσκι και Μπιτίμ με 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-12, 41-31, 58-45, 80-67