Βόννη-Ούλμ 73-79: Απόδραση για τους πορτοκαλί που έκαναν το 1-0 στους τελικούς

Η Ούλμ νίκησε εκτός έδρας την Βόννη με 79-73 και έκανε το 1-0 στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος. Οι "πορτοκαλί" είχαν αποκλείσει στα playoffs την Άλμπα Βερολίνου και την Μπάγερν Μονάχου.

Αν και η Ούλμ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-20). Οι "πορτοκαλί" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-15, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Αν και οι πρωταθλητές του BCL έδειξαν ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 17-13, αλλά η ομάδα του κόουτς Άντον Γκαβέλ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-52). Αν και η Βόννη ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, η Ούλμ είχε απαντήσεις και νίκησε εκτός έδρας με 79-73, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των τελικών του γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Ούλμ διακρίθηκαν οι Μάθιους και Πολ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Σόρτς και Μόργκαν με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-42, 52-55, 73-79