Ούλμ-Βόννη 74-70: Πρωταθλητές Γερμανίας οι πορτοκαλί

Η Ούλμ νίκησε εντός έδρας την Βόννη με 74-70, έκανε το 3-1 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το γερμανικό πρωτάθλημα. Οι "πορτοκαλί" έκαναν μια μαγική πορεία στην κανονική περίοδο και στα playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος, αφού πέρα από την Βόννη, απέκλεισαν και την Άλμπα Βερολίνου και την Μπάγερν Μονάχου.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με την Ούλμ να έχει για περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η Ούλμ ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-41).

Οι πρωταθλητές του BCL ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-8, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-51). Η Ο΄ύλμ ήταν σαρωτική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-11, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 74-70, έκανε το 3-1 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το γερμανικό πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Από την Ούλμ διακρίθηκαν οι Μάθιους και Πολ με 25 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Σορτς και Μόργκαν με 19 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-23, 43-41, 51-59, 74-70