Όλντενμπουργκ - Μπάγερν 100-95: Πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του Μονάχου (vid)

Η Όλντενμπουργκ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 100-95, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-2 και την έβδομη θέση, με τους Βαυαρούς να πέφτουν στο 6-1 και την δεύτερη θέση.

Αν και η Μπάγερν Μονάχου προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στα πρώτα λεπτά (4-0), η Όλντενμπουργκ ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-21).  Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν από εκεί και πέρα σε κανένα σημείο το προβάδισμα, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, έχοντας πέντε πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (100-95).

Αν και η Μπάγερν Μονάχου ισοφάρισε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (55-55), η ομάδα από την Κάτω Σαξονίας κατάφερε και διαχειρίστηκε καλύτερα το σκορ και είχε οχτώ πόντους προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-68). Παρά την πίεση της Μπάγερν Μονάχου που μείωσε και στον ένα πόντο (87-86), η Όλντενμπουργκ έπαιξε αποτελεσματικά και νίκησε με 100-95.

Από την Όλντενμπουργκ διακρίθηκαν οι Πάουλντινγκ και Μαχάλμπασιτς με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Ντζέντοβιτς με 25 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 29-21, 55-50, 76-68, 100-95