Χαστούκι για Μπάγερν από την αποδεκατισμένη Άλμπα

Παρά τις απουσίες των Έρικσον, Σίβα, Σίκμα, Γκίφει, Μπρενέκε και του κόουτς Ρενέσες, η Άλμπα Βερολίνου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 85-72, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 7-1 και την τέταρτη θέση, με τους Βαυαρούς να πέφτουν στο 7-2 και την πέμπτη θέση εν όψει του αγώνα με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (8/1).

Η Άλμπα Βερολίνου μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-12), με την Μπάγερν Μονάχου να φέρνει το ματς στα ίσα στην δεύτερη περίοδο (33-33), αλλά οι "πρωτευουσιάνοι" και πάλι προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-36).

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα και με ένα επί μέρους σκορ 26-17 ξέφυγαν και είχαν προβάδισμα δώδεκα πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-53). Αν και η Μπάγερν Μονάχου έψαχνε τρόπο να μειώσει, η Άλμπα Βερολίνου πάντα είχε απαντήσεις και τελικά νίκησε με 85-72.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Ολίντε και Φοντέτσιο με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Τζόνσον με 12 πόντους, με τους Φλακαντόρι, Ρέινολντς και Μπόλντγουιν να πετυχαίνουν από 11 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 18-12, 39-36, 65-53, 85-72