Oυλμ - Μπάγερν 102-104: Στον τελικό οι Βαυαροί ύστερα από δύο παρατάσεις

Σε ένα ματς... διαφήμιση του μπάσκετ η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ουλμ (104-102) ύστερα από δύο παρατάσεις και να βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας.

Η Μπάγερν έδειχνε ότι θα φτάσει εύκολα στη νίκη επί της Ουλμ, αφού μέχρι και την τρίτη περίοδο κρατούσε προβάδισμα έως και 15 πόντων (42-57). Η εικόνα του ματς άλλαξε λίγο μετά το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Ουλμ πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στον έναν πόντο (68-69, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι Βαυαροί είδαν τους αντιπάλους να βρίσκονται σε θέση οδηγού, όμως ήταν σειρά τους να ανεβάσουν στροφές και να ισοφαρίσουν (84-84, 40'). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και με τις δυνάμεις να λιγοστεύουν το αποτέλεσμα ήρθε εκ νέου ισόπαλο (93-93, 95'). Οι παίκτες του Τρινκιέρι ήταν εκείνοι που στην δεύτερη παράταση κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα 8 πόντων (96-104) και λίγο αργότερα να φτάσουν στην δραματική νίκη με 104-102.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούτσιτς με 24 πόντους, ενώ ο Μπόλντγουιν σημείωσε 20 πόντους.

Από την μεριά της... σκληροτράχηλης Ουλμ οι Κοπέιν και Ομπστ πέτυχαν από 23 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-49, 69-69, 84-84 (κ.α), 93-93 (α'παρ.), 102-104 (β' παρ.).