Γκέτινγκεν-Άλμπα Βερολίνου 96-112: Στον τελικό του Γερμανικού πρωταθλήματος οι πρωτευουσιάνοι

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε της Γκέτινγκεν με 112-96 στα ημιτελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Μπάγερν Μονάχου την Κυριακή (16/5), με σκοπό να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο της.

Οι "κίτρινοι" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Η Γκέτινγκεν μάζεψε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (46-42), με την Άλμπα Βερολίνου να προηγείται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-49).

Η Άλμπα ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 28-19, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-68). Οι Βερολινέζοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και παρά την πίεση της Γκέτινγκεν, νίκησαν με 112-96 και πήραν την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (16/5), οπού εκεί θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν Μονάχου και θα προσπαθήσουν να υπερασπίστουν τον περσινό τους τίτλο.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Τίμαν και Σίβα με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Γκέτινγκεν διακρίθηκαν οι Λομάζ και Οντιάσε με 23 και 18 πόντους.

Περίοδοι: 14-24, 49-55, 68-83, 96-112