Μπάγερν-Λούντβινγκσμπουργκ 82-73: Στα τελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 82-73, με αποτέλεσμα να πάρει το εισήτηριο για τα τελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Άλμπα Βερολίνου-Ούλμ.

Η Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο μέρος και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Αν και η Λούντβινγκσμπουργκ έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 23-16 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρος, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει την Μπάγερν Μονάχου στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-57), οι Βαυαροί ξέφυγαν στην τέταρτη περίοδο με ένα δικό τους επί μέρους σκορ με 25-16. Η Μπάγερν νίκησε εντός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 82-73 και πήρε το εισιτήριο για τα τελικά του Γερμανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Αμαίζ και Γκιστ με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λούντβινγκσμπουργκ διακρίθηκε ο ΜακΛίν με 17 πόντους, ενώ οι Μπαρτόλο και Χουλς σκόραραν από δέκα πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 20-16, 41-34, 57-57, 82-73