Άλμπα Βερ.-Χέμνιτζ 83-62: To καθάρισε στην τρίτη περίοδο και τώρα το μυαλό στον Παναθηναϊκό

Η Άλμπα Βερολίνου είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Χέμντιζ, την οποία επικράτησε εντός έδρας με 83-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 5-4.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με την Άλμπα Βερολίνου να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-12). Παρά την πίεση της Χέμνιτζ που κρατούσε χαμηλά το σκορ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (33-32).

Οι πρωταθλητές Γερμανίας πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 31-14, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-46). Η Άλμπα Βερολίνου διατήρησε την διαφορά της γύρω από το +20 στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Χέμνιτζ με 83-62.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Τίμαν και Σνάιντερ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Χέμνιτζ ξεχώρισαν οι Σουσινσκάς και Ρίχτερ με 18 και 11 πόντους.

Υπενθυμίζουμε ότι η Άλμπα Βερολίνου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Παρασκευή (10/12, 21:00) τον Παναθηναικό, για την δέκατητέταρτη αγωνιστική της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-32, 64-46, 83-62