Ούλμ-Μπάγερν 65-77: Διπλό με καθοριστικό τον Λούτσιτς

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εκτός έδρας την Ούλμ με 77-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 24-8, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 21-12 (6η θέση).

Αν και η Ούλμ ξεκίνησε καλύτερα στην αρχή του αγώνα, η Μπάγερν έβγαλε αντίδραση, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Οι Βαυαροί ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-13, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32).

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και για αυτό, προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-52). Η Μπάγερν Μονάχου συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ούλμ με 77-65.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκε ο Λούτσιτς με 17 πόντους, με τους Όμπστ και Ρούμπιτ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Ούλμ ξεχώρισαν οι Κρίστον και Θόρνγουελ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-19, 32-39, 52-59, 65-77.