Μπάγερν - Άλμπα 79-80: Δια χειρός του Τίμαν οι Βερολινέζοι πήραν το ντέρμπι

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 80-79 και πήρε το γιουρολιγκάτο ντέρμπι του γερμανικού πρωταθλήματος. Οι "κίτρινοι" ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 12-1, ενώ οι Βαυαροί έπεσαν στο 11-3.

Καλύτερο ξεκίνημα για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Αν και η Άλμπα Βερολίνου ισοφάρισε σε έξι περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν ισόπαλο (44-44).

Οι "κίτρινοι" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, παρότι η διαφορά δεν ξέφυγε σε υψηλά επίπεδα και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-61). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Τίμαν με βολή έδωσε την νίκη στην Άλμπα Βερολίνου με 80-79.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Τίμαν και Σμιθ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπάγερν Μονάχου ξεχώρισαν οι Γουίνστον και Βάιλερ Μπαμπ με 20 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-23, 44-44, 61-64, 79-80