Μπάγερν-Όλντενμπουργκ 90-78: Οι Βαυαροί κατέκτησαν το Κύπελλο Γερμανίας

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Όλντενμπουργκ με 90-78 και κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Η Μπάγερν Μονάχου άρχισε καλύτερα στον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο, για αυτό και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Παρά την πίεση της ομάδας από την Κάτω Σαξονία στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βαυαροί κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Η ομάδα του κόουτς Αντρέα Τρινικιέρι προστάτεψε την διαφορά που είχε χτίσει και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-54). Η Μπάγερν Μονάχου διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Όλντενμπουργκ με 90-78.

Από την Μπάγερν Μονάχου διακρίθηκαν οι Λούτσιτς και Γουόλντεν με 18 πόντους έκαστος, ενώ ο Βάιλερ Μπαμπ έβαλε 14 πόντους. Από την Όλντενμπουργκ ξεχώρισαν οι Ράσελ και Ντρέχσελ με 28 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-16, 43-35, 65-54, 90-78