Άλμπα-Τσέμνιτζ 101-91: Επιστροφή στις νίκες για τους κίτρινους-μπλε

Η Άλμπα Βερολίνου νίκησε εντός έδρας την Τσέμνιτζ με  101-91 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 10-11.

Η Τσέμνιτζ είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και παρά το προβάδισμα στο 8' λεπτό για την Άλμπα (22-21), ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-25). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 10-3, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (50-49).

Παρότι οι Βερολινέζοι πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 21' λεπτό (52-51), οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του αγώνα και περισσότερη ώρα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-68). Η Άλμπα Βερολίνου ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 33-23, νίκησε εντός έδρας την Τσέμνιτζ με 101-91.

Από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Σμιθ και Τίμαν με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσένμιτζ ξεχώρισε ο Γιέμπο με 25 πόντους, με τους Φιλιπόβιτι και Βέλισκα (6ρ. και 10 ασίστ) να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-29, 50-49, 68-68, 101-91