Σάσαρι-Αρμάνι 61-93: Οι κόκκινοι προκρίθηκαν στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας την Σάσαρι, έκανε το 3-0 στην σειρά και προκρίθηκε στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος.

Δυνατά ξεκίνησε η Αρμάνι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-16). Αν και πίεσε η Σάσαρι, οι "κόκκινοι" στο δεύτερο δεκάλεπτο κράτησαν την διαφορά τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-36).

Οι Μιλανέζοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-17, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-53). Η Αρμάνι πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-8, κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Σάσαρι με 93-61.

Από την Αρμάνι διακρίθηκαν οι Ναπίερ και Σίλντς με 21 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Ρόμπινσον και Ντόουβ με 15 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-22, 36-41, 53-66, 61-93