Αρμάνι-Βίρτους 79-76: Οι κόκκινοι έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εντός έδρας την Βίρτους Μπολόνια με 79-76 και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βίρτους με ένα επί μέρους σκορ 3-8, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-14). Αν και οι "ασπρόμαυροι" πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 15' λεπτό (24-17), η Αρμάνι με ένα επί μέρους σκορ 24-18, προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-35).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν την διαφορά και στους 10 πόντους στο 25' λεπτό (51-41) και είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στα επόμενα πέντε λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Αν και η Βίρτους είχε προβάδισμα ενός πόντου στο 36' λεπτό (73-72), η Αρμάνι βρήκε απαντήσεις, είχε τον πρώτο λόγο και νίκησε εντός έδρας με 79-76, κάνοντας το 2-0 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκε ο Σίλντς με 18 πόντους, με τους Μπάρον και Νάπιερ να σκοράρουν από 12 πόντους έκαστος. Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Μπελινέλι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 38-35, 57-54, 79-76