Αρμάνι - Βίρτους 73-78: Στον τελικό του ιταλικού σούπερ καπ οι ασπρόμαυροι του κόουτς Μπάνκι

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 78-73 στον ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους Μπολόνια να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-12). Το ματς έγινε κλειστό, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλη μάχη στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "ασπρόμαυρους¨να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-32).

Αν και η ομάδα του κόουτς Μπάνκι ανέβασε την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 25' λεπτό, η ομάδα του κόουτς Μεσίνα μείωσε την απόσταση στα επόμενα πέντε λεπτά. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Παρότι η Αρμάνι Μιλάνο πήρε προβάδισμα στο 35' λεπτό (69-68), η Βίρτους Μπολόνια είχε λύσεις και ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε με 78-73. Η ομάδα του κόουτς Μπάνκι πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκε ο Μπελινέλι με 15 πόντους, με τους Μίκι και Σενγκέλια να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Σίλντς και Μίροτιτς με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-14, 32-34, 53-59, 73-78