Βίρτους Μ.-Ρέτζο Εμίλια 71-82: Πρόωρο φινάλε στο κύπελλο για την Μπολόνια

Ήττα σοκ και αποκλεισμός από τα προημιτελικά του κυπέλου υπέστη η ομάδα του Μπάνκι από την Ρέτζο Εμίλια του Δημήτρη Πρίφτη με σκορ 82-71 και έτσι χαιρέτισε  πρόωρα την διοργάνωση.

Με μια εξαιρετική σε θέμα παραγωγικότητας  4η περίοδο, η Ρέτζο Εμίλια πέτυχε 28 πόντους και υποχρέωσε σε ήττα την Βίρτους με σκορ 82-71. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξε ένα 13-3 στα τελευταία λεπτά που την οδήγησε στην νίκη, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στα ημιτελικά . Έτσι , η ομάδα του Μπάνκι αποκλείστηκε από τον θεσμό του κυπέλου ,ενώ οι νικητές περιμένουν το παιχνίδι της Μπρέσια με την Νάπολι για να μάθουν τον αντιπαλό τους στα ημιτελικά του θεσμού.

Από πλευράς Βίρτους ξεχώρισε ο διπλός Σενγκέλια με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Μπελινέλι με 14 πόντους. Από τους νικητές , ο Γκάλογουει είχε 20 πόντους και ακολούθησε ο Φαγιέ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 20-15,37-34,54-53,72-81