Βίρτους-Φορτιτούντο 81-73: Το ντέρμπι της Μπολόνια βάφτηκε ασπρόμαυρο

Η Βίρτους Μπολόνια πήρε το ντέρμπι της πόλης και νίκησε την Φορτιτούντο Μπολόνια με 81-73, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 16-7 και την τρίτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 8-14 και την 10η θέση.

Η Βίρτους Μπολόνια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-13). Η Φορτιτούντο Μπολόνια έδωσε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα δικό της 28-15, έφερε το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (41-41).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Φορτιτούντο Μπολόνια να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-60). Η Βίρτους Μπολόνια ανέτρεψε τις καταστάσεις και με ένα ακόμη επί μέρους σκορ 21-12 στην τέταρτη περίοδο, πήρε την νίκη με 81-73.

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Τεόντοσιτς με 23 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Φορτιτούντο Μπολονια διακρίθηκαν οι Μπαλντάσσο και Μπανκς με 24 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-13, 41-41, 60-61,81-73