Τρέντο-Αρμάνι 65-74: Έκαναν το 3-0 και πέρασαν στα ημιτελικά οι Μιλανέζοι

Με αέρα από την πρόκριση στο Final 4 της EuroLeague, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας  την Τρέντο με 74-65, κάνοντας το 3-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να περάσουν στα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τρέντο ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με την Αρμάνι Μιλάνο λόγω ενός σερί εννιά πόντων, να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).  Η Ιταλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγείται με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-29).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους η Τρέντο μείωσε στιυς δύο πόντους (36-34), αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και ήταν μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-45). Οι γηπεδούχοι πιέσαν και κατάφεραν στα μέσα της τέταρτης περίοδου, να φέρουν το ματς στα ίσα (63-63). Η Αρμάνι Μιλάνο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε με εννιά πόντους (74-65), κάνοντας το 3-0 στην σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Πάντερ και Μορασίνι με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τρέντο διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Μάρτιν με 16 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 16-20, 29-36, 45-52, 65-74