Βενέτσια-Σάσαρι 93-91: Πήρε το θρίλερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Βενέτσια φόρτσαρε στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να νικήσει την Σάσαρι με 93-91, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 στην σειρά και να περάσει στα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σάσαρι να παίζει πιο αποτελεσματικά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτα, με ένα επί μέρους σκορ 26-12 και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-36).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Σάσαρι διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό και είχε προβάδισμα με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-63). Η Βενέτσια με ένα επί μέρους σκορ 30-14, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να επικράτησει με 93-91, με αποτέλεσμα να κάνει το 3-2 στην σειρά και να περάσει στα ημιτελικά του Ιταλικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.

Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Μπίλαν και Μπέντζιους με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βενέτσια διακρίθηκαν οι Νταγιέ και Στόουν με 20 και 16 πόντους.

Περίοδοι: 24-23, 36-49, 63-77, 93-91