Μπρίντιζι-Βίρτους 74-83: Μπελινέλι και Τεόντοσιτς έδειξαν τον δρόμο προς την νίκη

Η Βίρτους Μπολόνια "άλωσε" την Μπρίντιζι, επικρατώντας με 83-74 και έκανε το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους Μπολόνια να παίρνει διαφορά και να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-38).

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, η Βίρτους Μπολόνια δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος και νίκησε εκτός έδρας την Μπρίντιζι με 83-74, με αποτέλεσμα να κάνει το 2-0 στην σειρά των ημιτελικών και να βρίσκεται μια νίκη μακριά από τους τελικούς του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Από τη  Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν οι Μπελινέλι και Τεόντοσιτς με 16 πόντους έκαστος, ενώ από την Μπρίντιζι διακρίθηκαν οι Χάρισον και Πέρκινς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 18-19, 38-39, 56-60, 74-83