Αρμάνι - Βίρτους Μπολόνια 72-83: Την υπέταξε ξανά και έκανε το 2-0

Η Βίρτους Μπολόνια κατάφερε να πάρει ακόμα μία νίκη απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο (72-83) και να κάνει το 2-0 στην σειρά των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος.

To παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και την Αρμάνι να βρίσκεται τελικά σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο (21-16, 10'). Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κράτησαν με δυσκολία τα ηνία (41-40, 20'), ενώ μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής (59-58, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε στροφές και κατάφερε να ξεφύγει στο +10 (65-75). 'Εκτοτε οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς υπερασπίστηκαν το προβάδισμά τους και δίχως να επιτρέψουν στο σύνολο του Μεσίνα να ανατρέψει την κατάσταση, έφτασαν στη νίκη με 83-72.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τεόντοσιτς με 19 πόντους.

Από την μεριά των ηττημένων ο Σιλντς σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 59-58, 72-83.