Βίρτους Μ. - Αρμάνι Μ. 76-58: 3-0 και... μία ανάσα από τον τίτλο

Η Βίρτους Μπολόνια βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του ιταλικού πρωταθλήματος, καθώς μετά τη νέα νίκη (76-58) της επί της Αρμάνι Μιλάνο, έκανε το 3-0 στην σειρά και θέλει ακόμα μία για να σηκώσει το τρόπαιο ύστερα από 14 χρόνια.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ (17-16, 10'). Η Βίρτους Μπολόνια ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι και στο +12 (28-16), ωστόσο στη συνέχεια η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στους 3 πόντους στο τέλος του πρώτου μισού (37-34, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν εκ νέου (49-37), όμως οι παίκτες του Μεσίνα απάντησαν ξανά και ισοφάρισαν (52-52, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα το σύνολο του Τζόρτζεβιτς παρουσίασε τελείως διαφορετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους έφτασε στη νίκη με 76-58.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Γουίμς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τεόντοσιτς σημείωσε 14 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ.

Από την μεριά των ηττημένων οι Ντατόμε και Σιλντ μέτρησαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-34, 52-52, 76-58.