Σάσαρι-Βαρέζε 77-61: Πέρασαν αήττητοι στην επόμενη φάση του Σούπερ Καπ οι Μπιανκομπλού

Η Σάσαρι πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο και διατηρώντας το προβάδισμ της μέχρι τα τελευταία λεπτά, κατάφερε να νικήσει την Βαρέζε με 77-61 και να προκριθεί αήττητη στην επόμενη φάση του Ιταλικού Σούπερ Καπ.

Η Σάσαρι ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με δέκα πόντους (12-2), αλλά η Βαρέζε αντέδρασε με ένα επί μέρους σκορ 16-5 στα επόμενα λεπτά και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βαρέζε να ισοφαρίζει δύο φορές, αλλά την Σάσαρι να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνοτ (40-35).

H ομάδα από την Σαρδηνία είχε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ένα επί μέρους σκορ 20-9 και πήρε προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-44). Αν και η Βαρέζε πίεσε στην τέταρτη περίοδο για να μειώσει την διαφορά, αλλά η Σάσαρι διαχειρίστηκε ιδανικά την κατάσταση και κατάφερε να νικήσει με 77-61, με αποτέλεσμα να κάνει το 4x4  και να πάρει την πρώτη θέση με οχτώ βαθμούς στους ομίλους του Ιταλικού Σούπερ Καπ και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση

Από την Σάσαρι ξεχώρισαν οι Λόγκαν και Μπέρνελ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαρέζε διακρίθηκαν οι Γουίλσον και Σορόκας με 18 και εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 60-44, 77-61