Αρμάνι-Βίρτους 84-90: Της πήρε τον αέρα και την κούπα

Η Βίρτους Μπολόνια μετά το 4-0 στην σειρά των τελικών επί της Αρμάνι, κάτι που της έδωσε το πρωτάθλημα Ιταλίας, σήκωσε τώρα και το Ιταλικό Σούπερ Καπ επικρατώντας της ομάδας του Μιλάνο, στην οποία αγωνίζεται ο Κωνσταντίνος Μήτογλου, με 90-84 και διεύρυνε το σερί νικών της.

Αν και η Βίρτους Μπολόνια, υπό τις οδηγίες του κόουτς Σέρτζιο Σκαριόλο, είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι και προηγήθηκε με οχτώ πόντους (10-2), η Αρμάνι Μιλάνο με ένα επί μέρους σκορ 12-2 πέρασε μπροστά με δύο πόντους (14-12). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Βίρτους να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).  Παρά την πίεση της Αρμάνι Μιλάνο, οι ασπρόμαυροι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-35).

Οι πρωταθλητές Ιταλίας διατήρησαν την πρωτοπορία τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και "έχτισαν" μια διψηφία διαφορά πόντων και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-55). Αν και η Αρμάνι Μιλάνο έκανε ένα επί μέρους σκορ 29-23 στην τέταρτη περίοδο και αντέδρασε, η Βίρτους Μπολόνια βρήκε λύσεις, διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 90-84

Από την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν ο Τζάιτεχ (9ρ.) με 18 πόντους, με τους Αλιμπέγκοβιτς και Πατζόλα να έχουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Αρμάνι Μιλάνο διακρίθηκαν οι Σίλντς και Ροντρίγκες με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Κωνσταντίνο Μήτογλου να έχει οχτώ πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 17:02 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 20-23, 35-44, 55-67, 84-90