Νάπολι-Αρμάνι 63-73: Οι Ντατόμε και Σίλντς υπέγραψαν την νίκη των Μιλανέζων στην πρεμιέρα

Η Αρμάνι Μιλάνο "άλωσε" την Νάπολι, νικώντας την με 73-63 στην πρεμιέρα του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με δέκα πόντους (14-4), με την Νάπολι να μαζεύει την διαφορά, αλλά την Ιταλική ομάδα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18). Οι κόκκινοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-13, προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν να μειώσουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Μιλανέζοι "έχτισαν" μια διψήφια διαφορά πόντων και πήραν προβάδισμα με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-44). Παρότι η ομάδα από την Νότια Ιταλία μείωσε με ένα επί μέρους σκορ 19-13 στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε την Νάπολι με 73-63.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Ντατόμε και Σίλντς με 13 πόντους έκαστος, ενώ από την Νάπολι διακρίθηκαν οι Πάρκς και Βελίτσκα με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου σκόραρε δέκα πόντους και δέκα ριμπάουντ με την φανέλα της Αρμάνι Μιλάνο.

Δεκάλεπτα: 18-21, 31-42, 44-60, 63-73