Βίρτους-Τριέστε 94-79: Με υπογραφή των Μπελινέλι και Σαμπσόν (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε άνετα την Τριέστε με 94-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 2-2.

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν ανώτερη από τα λεπτά και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-44). Αν και η Τριέστε μειώσε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έκανε ένα επί μέρους σκορ 22-16, οι πρωταθλητές Ιταλίας διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-66). Η Βίρτους Μπολόνια ξέφυγε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 21-13 κατάφερε να νικήσει την Τριέστε με 94-79.

Από την Βίρτους Μπολόνια διακρίθηκαν οι Μπελινέλι και Σαμπσόν με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Τριέστε ξεχώρισε ο Μπάνκς με 21 πόντους, με τους Μιάν και Σάντερς να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.