Τριέστε-Αρμάνι 71-68: Πρώτη φετινή ήττα για τους Μιλανέζους

Η Τριέστε ανάγκασε την Αρμάνι Μιλάνο στην πρώτη φετινή της ήττα στο Ιταλικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 71-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 7-5, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-1.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Τριέστε να έχει το πάνω χέρι και να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Η Αρμάνι Μιλάνο είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε και με πέντε πόντους (28-23, 15' λεπτό), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν απαντήσεις και οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (38-38).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53).  Η Τριέστε πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 18-9, νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο με 71-68.

Από την Τριέστε διακρίθηκαν οι Μπανκς (5ρ. και μια ασίστ) και Μιαν (7ρ. και μια ασίστ) με 19 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον Φερνάντεζ επίσης να έχει δέκα πόντους. Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισαν οι Ντάνιελς και Μπεντίλ (6ρ. και δύο ασίστ) με 16 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-14, 38-38, 53-59, 71-68